Kartka z kalendarza: Europejski Dzień Parków Narodowych

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data wiąże się z otwarciem pierwszego parku narodowego w Europie, w 1909 roku. Był to Park Narodowy Sarek w Szwecji.

PARK NARODOWY SAREK

Park Narodowy w Sarek jest parkiem górzystym. Na jego terenie znajduje się wiele górskich szczytów (m.in. drugi najwyższy szczyt Szwecji - Sarektjåkkå – 2089 m n.p.m.) około 100 lodowców oraz zielona rzeka Rapaätno (swój kolor zawdzięcza wodzie z topniejących lodowców. Park powstał, by chronić krajobraz Gór Skandynawskich. Zamieszkują go różne gatunki zwierząt. Przy odrobinie szczęścia można spotkać: niedźwiedzia, rosomaka, rysia czy wyjątkowo dużego łosia. Jest to również ciekawy teren dla ornitologów. W zależności od wysokości zobaczyć można: pliszki, muchołówki żałobne, kaczki czubate, siewki złote, cietrzewie, orły przednie. W 1996 roku Park Narodowy Sarek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

PARKI NARODOWE W POLSCE

Parki narodowe to obszary chronione przed ingerencją człowieka. Można tam zobaczyć prawdziwą, dziką naturę. W Polsce mamy 23 parki narodowe. Warto je odwiedzić. Odległość nie będzie przeszkodą, ponieważ parki narodowe znajdują się w całej Polsce i każdy ma do zaoferowania coś wyjątkowego. Poniżej krótka ściąga, z której dowiecie się jakie parki narodowe znajdują się na terenie Waszego województwa.

PARKI NARODOWE W POLSCE WG WOJEWÓDZTW

DOLNOŚLĄSKIE (Karkonoski Park Narodowy)

LUBELSKIE (Poleski Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy)

LUBUSKIE (Drawieński Park Narodowy, Park Narodowy „Ujście Warty”)

MAŁOPOLSKIE (Babiogórski Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, Magurski Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy)

MAZOWIECKIE (Kampinoski Park Narodowy)

PODKARPACKIE (Bieszczadzki Park Narodowy, Magurski Park Narodowy)

PODLASKIE (Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy)

POMORSKIE (Park Narodowy „Bory Tucholskie”, Słowiński Park Narodowy)

ŚWIĘTOKRZYSKIE (Świętokrzyski Park Narodowy)

WIELKOPOLSKIE (Drawieński Park Narodowy, Wielkopolski Park Narodowy)

ZACHODNIOPOMORSKIE (Drawieński Park Narodowy, Woliński Park Narodowy)

Zachęcamy do odwiedzenia polskich parków narodowych. Dzięki takiej wycieczce możecie bez wkuwania zdobyć informacje, które na długo zapamiętacie, oraz dzięki którym zabłyśniecie na lekcji biologii czy geografii. Podczas wędrówki po Babiogórskim Parku Narodowym możecie spotkać salamandrę plamistą. I już do końca życia będziecie pamiętać jak wygląda ten gatunek i w jakim parku występuje. to tylko przykład, w każdym parku jest coś ciekawego  i ogrom wiedzy do zdobycia. Miłego zwiedzania i odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody