Jak odpoczywać?

Maj i czerwiec to dwa intensywne miesiące w szkole. Już prawie koniec roku szkolnego, ale nauki wciąż sporo. Co więcej, jest to czas, w którym poprawiamy oceny, by lepiej wypaść w klasyfikacji końcoworocznej. Duży natłok zajęć i nauki powoduje zmęczenie i frustrację. Jak  sobie z tym radzić?

Niewątpliwe uczenie się obciąża nas fizycznie i psychicznie, zwłaszcza kiedy w jednym czasie skumuluje się dużo materiału do opanowania. To dobrze, że jesteś ambitny, chcesz zdobywać wiedzę i poprawić oceny na lepsze, ale... ODPOCZYNEK też jest ważny. Pytanie tylko jak odpoczywać? Wydaje się, że to oczywiste, a jednak wielu uczniów nie potrafi tego efektywnie robić. Podpowiemy Wam jak to zrobić.

ODŁÓŻ TELEFON

Czy znacie stan przywiązania do telefonu, tabletu i innych urządzeń elektronicznych? Na pewno! Jeśli chcesz odpocząć, odłóż telefon! Scrollowanie treści w internecie, to nie odpoczynek. Z pewnością trudne będzie „rozstanie” z telefonem, ale... można się tego nauczyć. Możesz zacząć od tego, że ustawisz sobie budzik np. na pół godziny i będziesz mógł wziąć telefon do ręki dopiero wtedy, kiedy zadzwoni alarm. Z każdym kolejnym dniem łatwiej będzie Ci znieść tę „rozłąkę” i oderwanie od wirtualnego świata.

 

POCZYTAJ KSIĄŻKĘ (ALE NIE NAUKOWĄ) LUB POSŁUCHAJ MUZYKI

W trakcie rozstania z telefonem możesz sięgnąć po książkę, ale uwaga: nie podręcznik, nie coś naukowego! Najlepiej niech to będzie jakaś powieść, komiks, coś co lubisz, ale nie wiąże się z nauką.

Możesz też posłuchać ulubionej muzyki i wcale nie musi to być muzyka klasyczna, która działa kojąco. Wybierz coś co lubisz, co pozwoli Ci się zrelaksować.

Dozwolone jest nawet oglądanie telewizji. Jeśli jest jakiś program, serial, który pozwoli Ci oderwać myśli, to czemu nie? Mózg potrzebuje czasu na odpoczynek i przetworzenie zdobytej wiedzy.

A MOŻE SPACER?

Najlepszą formą odpoczynku jest kontakt z naturą, dlatego, jeśli NAPRAWDĘ chcesz odpocząć, to wyjdź na spacer do parku, do lasu, nad rzekę i delektuj się spokojem i ciszą. Jeśli nie masz takiej możliwości lub masz zbyt mało czasu, to usiądź na ławce przed domem czy na skwerku przed blokiem. Dotleń się, a wtedy powrót do nauki będzie łatwiejszy.

A MOŻE ROZMOWA?

Oderwać myśli pozwoli również rozmowa. Możesz porozmawiać z mamą, tatą, siostrą, bratem. Może umówisz się z koleżanką lub kolegą, którzy też się uczą? Im też na pewno przyda się chwila przerwy.

Pamiętaj – nauka jest ważna, ale potrzebny jest BALANS. Zadbaj o przerwę i odpoczynek dla umysłu, a na pewno nauka będzie bardziej efektywna.